Dnia 22 maja 2026 roku ministrowie Krzysztof Gawkowski, odpowiedzialny za cyfryzację, oraz Marcin Kierwiński z resortu spraw wewnętrznych i administracji, podpisali rozporządzenie wprowadzające nowe wzory aktów małżeństwa. Nowe przepisy umożliwią transkrypcję zagranicznych aktów małżeństw jednopłciowych we wszystkich polskich urzędach stanu cywilnego, bez konieczności uzyskiwania wyroku sądowego.

Wspomniane rozporządzenie ma wejść w życie pod koniec sierpnia 2026 roku. Jego wprowadzenie jest następstwem wyroku Trybunału Sprawiedliwości.

W kontekście tych zmian, Episkopat Polski wyraża solidarność z samorządowcami, którzy sprzeciwiają się transkrypcji zagranicznych aktów małżeństw jednopłciowych.

Źródło: Aleteia Polska — https://pl.aleteia.org/2026/05/29/episkopat-solidarny-z-samorzadowcami-sprzeciwiajacymi-sie-transkrypcji-malzenstw-jednoplciowych/