Kościół katolicki obchodzi dziś liturgiczne święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Z tej okazji przypomina się o znaczącym wkładzie biskupów z Polski w ustanowienie tego maryjnego tytułu.

Inicjatywa ta miała miejsce podczas Soboru Watykańskiego II, kiedy to polscy hierarchowie zwrócili się do papieża Pawła VI z prośbą o oficjalne ogłoszenie Maryi Matką Kościoła. Przewodniczącym tego przedsięwzięcia był kardynał Stefan Wyszyński.

Kardynał Wyszyński wyrażał głębokie przekonanie, że współczesny świat szczególnie potrzebuje matczynej opieki, twierdząc, że "bardziej niż kiedykolwiek tęskni za Matką". Wysiłki te zaowocowały uroczystym ogłoszeniem nowego tytułu maryjnego, co nastąpiło 21 listopada 1964 roku.

Źródło: Vatican News – Polski — https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2026-05/polski-wklad-w-ogloszenie-maryja-matka-boza-matka-kosciola.html